sowie

Dla domu - porady, wskazówki, pomysły

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Jak pozbyć się upału z domu?
2011-07-28 12:01

W nowoczesnych mieszkaniach problem ten wydaje się być znikomy - montuje się klimatyzatory, które skutecznie walczą z wysoką temperaturą latem. W większości domów i mieszkań niestety musimy poradzić sobie bez nowoczesnych rozwiązań.
Zbyt wysoka temperatura powoduje, że szybciej się męczymy, potrzebujemy więcej energii na wykonanie każdej czynności, nie potrafimy się skupić. Jak zatem zadbać o odpowiednią temperaturę w naszym mieszkaniu? Na szczęście jest na to kilka sposobów.

Na pewno każdy, kto mieszka w nasłonecznionym mieszkaniu i toczy latem walkę z upałem, zaopatrzył się w elektryczny wentylator. I bardzo dobrze, ponieważ powietrze wprawione za jego sprawą w ruch powoduje, że odczuwana przez nas temperatura jest niższa. Należy również pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń. Starajmy się jednak otwierać okna na noc lub wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest nieco niższa. Otwierając okna w południe tylko sobie zaszkodzimy, wpuszczając jeszcze więcej gorącego powietrza.


W skutecznej walce z gorącem, jakie wdziera się do domu przez nasze okna, pomoże nam zamontowanie rolet. Najlepiej, jeśli będą to rolety pokryte od spodu srebrną folią. Dobrze przylegające do szyby nie będą przepuszczać promieni słonecznych, a dodatkowo je odbiją, uniemożliwiając im dotarcie do wnętrza.

Ważną rolę pełnią również barwy - ciemne szybciej się nagrzewają. Warto więc zdecydować się na jasne kolory, malując ściany na któryś z odcieni bieli, jasnej żółci lub beżu.

Może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każde urządzenie elektryczne emituje ciepło. Starajmy się więc - szczególnie latem - włączać telewizor, radio czy komputer tylko wtedy, gdy rzeczywiście zamierzamy z nich korzystać. Pozwoli to nie tylko oszczędzić energię elektryczną, ale także utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Warto również wymienić żarówki na energooszczędne, które emitują o wiele mniej ciepła, niż żarówki tradycyjne.

Dobrze by było również, gdyby okno naszej sypialni wychodziło na stronę północną. Dzięki temu w ciągu dnia pomieszczenie nie nagrzeje się aż tak bardzo, jak to z oknem od strony południowej.Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: