sowie

Dla domu - porady, wskazówki, pomysły

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Wybieramy karnisz do naszego domu
2011-07-27 13:12

Urządzając mieszkanie na pewno większość z nas zwraca szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju dekoracje. Dobieramy dodatki starannie, tak, aby z resztą wnętrza tworzyły harmonijną całość.

Zdecydowanie ważne są w procesie dekorowania pomieszczeń ozdoby okienne. W ostatnim czasie coraz częściej wracamy do tradycyjnych rozwiązań - wieszamy firanki, zasłonki oraz zazdrostki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju tkanin, które przepięknie będą prezentowały się na oknie.

Decydując się na firany bierzemy pod uwagę konieczność zakupu karnisza. Na pozór wybór tego elementu dekoracji jest prosty. Musimy jednak zastanowić się nad kilkoma aspektami.


Karnisz jest tak samo ważny w aranżacji okna, jak sama tkanina. Dlatego powinien być on odpowiednio dostosowany do kształtu okna, rodzaju tkaniny, wystroju wnętrza, a przede wszystkim efektu, jaki chcemy uzyskać.

Najbardziej popularne są w ostatnim czasie tradycyjne karnisze drążkowe. Wykonane są z różnych materiałów: drewna, plastiku czy metalu, zakończone wymyślnymi ornamentami, z pewnością znajdziemy coś, co będzie pasowało do naszego wyobrażenia o aranżacji okna.

Jeśli decydujemy się na powieszenie jednocześnie firan i zasłon, powinniśmy wybrać karnisz podwójny. Do wyboru jednak mamy również karnisz sznurkowy, który działa na podobnej zasadzie – jedynie zamiast na drążku, tkanina umocowana jest na napiętej żyłce.
W przypadku okien o nietypowym kształcie nie sprawdzają się niestety tego typu karnisze. Zdecydowanie lepiej wybrać modele szynowe. Mogą mieć one dowolne kształty, dzięki czemu dopasujemy je do każdego okna.

Pamiętajmy jednak, że karnisz ma być nie tylko praktycznym mocowaniem tkaniny, ale także jednym z ważnych elementów dekoracyjnych. Dobierzmy więc starannie jego kolor oraz motywy jego zakończeń.

Kolejnym ważnym aspektem jest optymalne miejsce montażu karnisza. Wydawać by się mogło, że wystarczy przytwierdzić go do ściany, obojętnie w którym miejscu – gdzieś nad oknem. Uważajmy jednak, ponieważ niewłaściwe usytuowanie karnisza może nam utrudnić dostęp do okna, a także zaburzyć proporcje wnętrza.

Zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest symetryczne ułożenie karnisza w 1/3 odległości od górnej krawędzi wnęki do sufitu, jednak nie mniej niż 10 cm nad oknem, z zapasem 20 cm od obu boków wnęki w kierunku ścian.

Montaż wymaga precyzji, a więc pomocne będą takie przyrządy, jak poziomica oraz kątownik. A gdy już tę mniej przyjemną część dekorowania mamy za sobą, możemy przystąpić do dekorowania naszego okna wybranymi wcześniej tkaninami.Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: